Rektoskopia w chorobie Leśniowskiego-Crohna

Rektoskopia (sigmoidoskopia) – służy do badania odbytnicy i zazwyczaj ostatniego centymetra odbytu. Aby zbadać całe jelito grube stosuje się kolonoskopię.

retroskopia

Wielu chorych po 4 miesiącach w chorobie Crohna notuje trwałą remisję po zastosowaniu protokołu DLS → czytaj więcej

Przygotowanie


Przygotowanie do badania jest bardzo proste, należy opróżnić odbytnicę, tak by badanie nie było utrudnione. Na godzinę przed badaniem podaje się środek przeczyszczający – lewatywę lub czopek co prowadzi do defekacji w ciągu 15-30minut. Dawniej lewatywę wykonywano ze znacznie większą ilością płynu, jednak nawet po odczekaniu jednej godziny w jelitach nadal znajdował się płyn, co miało wpływ na jakość badania i przedłużało jego czas.

Metoda


W tym badaniu stosuje się sztywne wzierniki odbytnicze o długości 20-30cm i średnicy ok. 2cm. Od jakiegoś czasu w użyciu są także elastyczne endoskopy o długości ok. 60cm. Badanie odbywa się w pozycji leżącej na lewym boku, albo na specjalnym stole. Możliwa jest także pozycja podobna do ginekologicznej. Przyrząd wsuwa się w całości, za pomocą wdmuchiwanego powietrza dochodzi do rozszerzenia światła jelita i cała śluzówka może być dokładnie zbadana.

Badanie trwa 5-10minut. Może ono wykryć stany zapalne, zwężenia, uchyłki, hemoroidy i polipy – które mogą w ciągu kilku lat przekształcić się w raka jelita grubego i powinny być od razu usunięte. Można także endoskopowo zniwelować krwawienie, oraz przeprowadzić wewnątrzświatłowe USG. Badanie samo w sobie jest postrzegane jako nieprzyjemne, szczególnie na skutek wdmuchiwanego powietrza które może powodować poważne wzdęcia.

Najnowsze badania dowodzą, iż L-formy bakterii są przyczyną choroby