Proktoskopia w chorobie Leśniowskiego-Crohna

Proktoskopia – jest inwazyjną metoda badania kanału odbytu i dolnej odbytnicy w chorobach proktologicznych . Inne sposoby badania okrężnicy to Sigmoidoskopia , rektosigmoidoskopia i kolonoskopia.

proktoskopia

Wielu chorych po 4 miesiącach w chorobie Crohna notuje trwałą remisję po zastosowaniu protokołu DLS → czytaj więcej

Przygotowanie


Przygotowanie do badania jest proste, wymaga tylko opróżnienia odbytnicy. Pacjent powinien postarać się to zrobić w sposób naturalny, jeśli się to nie powiedzie, godzinę przed badaniem podaje się środek przeczyszczający w formie lewatywy lub czopków. Inne przygotowanie do tego badania nie jest wymagane.

Niektórzy lekarze podejmują się proktoskopii bez oczyszczania jelit, by uniknąć podrażnienia błony śluzowej jelit przez środki przeczyszczające. Drobne ruchy jelit podczas wyciągania proktoskopu są tolerowane.

Metoda


Do badania używa się metalowej rurki, tzw. proktoskopu który ma 10-15cm długości i zmienną średnicę (1,5-2cm u dorosłych). Pacjent znajduje się w pozycji leżącej na lewym boku, lub w pozycji litotomicznej.

Badanie trwa kilka minut, w trakcie badania można wykonywać także pewne procedury jak skleroterapia lub podwiązanie hemoroidów. Samo badanie jest nie przyjemne, może być także bolesne.