Wirtualna kolonoskopia w chorobie Leśniowskiego-Crohna

Kolonoskopia wirtualna – jest to badanie radiologiczne jelita grubego ( okrężnicy ) z wykorzystaniem tomografii komputerowej (CT) i może być wówczas nazywane kolonografią lub kolonoskopią CT. W trakcie badania zostają wykonane zdjęcia, a specjalne programy komputerowe tworzą z nich dwu- lub trójwymiarowe obrazy powierzchni jelita. Dzięki tej metodzie można diagnozować polipy, guzy i uchyłki. Rzadziej wykonuje się kolonoskopię wirtualną z użyciem rezonansu magnetycznego.

Wielu chorych po 4 miesiącach w chorobie Crohna notuje trwałą remisję po zastosowaniu protokołu DLS → czytaj więcej

wirtualna-kolonoskopia

 

Wskazania


  • potwierdzenia wyników tradycyjnej kolonoskopii
  • poszukiwanie guza szczególnie gdy ma miejsce niejasna utrata wagi, lub poszukiwanie przerzutów nieznanego guza pierwotnego
  • nadanie po usunięciu raka lub polipów
  • nie wykonalna tradycyjna kolonoskopia

 

Przygotowanie


Podobnie jak w przypadku konwencjonalnej kolonoskopii, okrężnica powinna zostać opróżniona przed badaniem, by analiza obrazów nie była utrudniona. Istnieje wiele różnych sposobów przygotowania jelita grubego. Może ono składać się z kilkudniowej diety niskoresztkowej, płynnej lub podaniu różnej kombinacji środków przeczyszczających poprzedniego dnia lub w ciągu kilku dni. Ważne jest by utrzymać odpowiednie nawodnienie, które wspiera oczyszczanie jelita grubego i kompensuje utraty wody w trakcie stosowania środków przeczyszczających. Czasami można podać czopek aby lepiej oczyścić odbytnicę. Często dodatkowo stosuje się doustny środek kontrastowy, preparaty jodu lub baru, co pomaga dokładniej ocenić stan jelit i uniknąć błędów w diagnozie. W dniu badania pacjent powinien pić tylko jasne napoje.

Przebieg badania


Całe badania trwa 10-20minut, nie ma potrzeby podawania środków przeciwbólowych ani uspokajających. Zwykle dożylnie podaje się hioscynę lub glukagon. Na początku badania do odbytnicy wprowadza się cienką, krótką rurkę silikonową, przez krótą wstrzykuje się gaz poprzez automatyczną pompę. Na ogół jest to CO2, ponieważ jest szybko absorbowany w jelitach i w związku z tym zredukowane są nieprzyjemne wzdęcia. Gdy jelito grube jest rozszerzone, badanie odbywa się w pozycji leżącej. Pacjent jest wprowadzany do tomografu, skany są wykonywane 10-20 sekund a następnie pacjent obraca się. Zazwyczaj skany są wykonywane ze zmniejszoną dawką promieniowania.

Najnowsze badania dowodzą, iż L-formy bakterii są przyczyną choroby

Przetwarzanie i analiza obrazu


Po badaniu, skany obrazów są przetwarzane przez programy komputerowe. Radiolog analizuje serię zdjęć. Obszary oceniane jako niekompletne, lub zawierające podejrzane zmiany są porównywane w obu seriach. Może zostać stworzony obraz 3d. Oprócz oceny jelita grubego, pozostałe struktury jamy brzusznej również podlegają badaniu.

 

Co można diagnozować


  • uchyłki
  • adenoidy
  • nowotwory
  • przewężenia
  • inne schorzenia pozajelitowe

 

Korzyści


Wirtualna kolonoskopia jest wygodna dla pacjenta i wymaga mniej czasu niż konwencjonalna kolonoskopia. Nie ma potrzeby podawania środków przeciwbólowych ani uspokajających.

Obrazy z wirtualnej kolonoskopii są w każdej chwili dostępne do oceny. Badanie to umożliwia również ustalenie wtórne schorzenia nie związane z jelitami, gdyż może być połączone z tomografią jamy brzusznej.

 

Wady


Wirtualna kolonoskopia wykorzystuje promienie X, mimo że dawka może być znacznie zmniejszona za pomocą odpowiednich protokołów. Nie można w jej trakcie pobrać próbek, ani usunąć polipów. Nie są diagnozowane zmiany zapalne i angiodysplazja. W dalszym ciągu jako złoty standard w ocenie okrężnicy uważa się konwencjonalną kolonoskopię.