Biegunka w chorobie Leśniowskiego-Crohna

Biegunka – to jeden z głównych objawów zapalenia jelit (IBD), który obejmuje chorobę Crohna i wrzodziejące zapalenie jelita grubego (UC). Mikroskopowe zapalenie jelita grubego, to inna forma chorób zapalnych jelita, również może powodować biegunkę. Leczenie chorób zapalnych jelit ma na celu kontrolowanie objawów i utrzymanie w stanie remisji. Jednak niektórzy ludzie z chorobami zapalnymi jelit nadal mają biegunkę.

biegunka

Wielu chorych po 4 miesiącach w chorobie Crohna notuje trwałą remisję po zastosowaniu protokołu DLS → czytaj więcej

Ten post zawiera kilka wskazówek na temat sposobów, które pomogą zmniejszyć i zarządzać biegunką. U niektórych osób z chorobą Crohna mogą wystąpić zaparcia. Ten post również informuje w jaki sposób złagodzić zaparcia.

Co to jest biegunka? Biegunka jest zwykle definiowana jako luźny stolec (kał wodnisty) oddawany co najmniej 3 razy dziennie. Często występuje uczucie „pilności” i potrzeba pójścia do toalety. Czasami biegunka może być ostra. Może to również prowadzić do nietrzymania moczu. Jeśli biegunka trwa krócej niż cztery tygodnie, jest zwykle określana jako „ostra biegunka’. Jeśli trwa przez cztery tygodnie lub dłużej, jest powszechnie uważana za „przewlekła” biegunkę.

Biegunka powstaje, gdy w okrężnicy nie może wchłonąć sie cały płyn wytwarzany w procesie trawienia. Częściowo strawiony pokarm przenosi się do jelita cienkiego, gdzie większość składników odżywczych jest wchłaniana. Odpady oraz wodnista zawiesina przechodzą do jelita grubego. To tutaj, większość wody jest zwykle wchłaniana. Odpady zbierają się w końcowej części jelita grubego i odbytnicy, i wydalane są z organizmu podczas wypróżnienia.

Biegunka jest częstym objawem w chorobie Crohna wpływając na jelito grube. Podczas zaostrzeń komórki błony śluzowej jelita grubego wchodzą w stan zapalny i nie działają prawidłowo. Jelito grube nie może wchłonąć całego płynu i powstają luźne i wodniste lub nawet całkowicie wodniste stolce – i to jest określane jako biegunka. Luźniejszy kał może także szybciej poruszać się w okrężnicy, co powoduje bardziej częste wypróżnienia.

Najnowsze badania dowodzą, iż L-formy bakterii są przyczyną choroby

Co powoduje biegunkę w chorobie Crohna


Jeśli masz choorbę Crohna, biegunka mogą być spowodowana objawami choroby – choć istnieją również inne czynniki, które mogą być przyczyną biegunki lub ją pogarszać.

Działania niepożądane leków stosowanych w chorobie Crohna – jeden z rzadkich skutków leków takich jak mesalazyna i sulfasalazyna, jest wodnista biegunka. Możesz być w stanie zmniejszyć ten efekt uboczny, biorąc tabletki lub po posiłku.

– Niektóre leki immunosupresyjne, takie jak azatiopryna i metotreksat, mogą również powodować biegunka, szczególnie podczas pierwszych tygodni leczenia.

Skutki uboczne innych leków – być może również okazać się pomocne sprawdzenie, czy biegunka jest efektem ubocznym innych przyjmowanych leków np. antybiotyków czy leków obniżających poziom kwas żołądkowego takich jak omeprazol i lansoprazol. Leki te także mogą powodować biegunkę.

Kolektomia jelita i zespolenie odbytu – w tej operacji jelito grube jest usuwane i jelita krętego (w dolnej części jelita cienkiego) jest połączone bezpośrednio do odbytnicy. Po tej procedurze, odchody będą znacznie bardziej płynne bo nie masz już jelita grubego w którym absorbowana jest woda.

Mała chirurgia jelita w chorobie Crohna – Jeśli mieli koniec jelita krętego (dolna część jelita cienkiego) zostanie usunięta może być podatna na sól kwasu żółciowego i powodować biegunkę. Sole kwasów żółciowych są produkowane w wątrobie i zazwyczaj ponownie wchłaniany w jelicie krętym. Jednakże, jeśli część jelita cienkiego jest utracona, znacznie wyższe poziomy soli kwasów żółciowych mogą spłynąć do okrężnicy. To może podrażniać okrężnicę powodując wodnistą biegunkę. Zapalenie jelita krętego może również prowadzić do biegunki.

Wchłanianie tłuszczów – Jeśli masz chorobę Crohna w jelicie cienkim, może mieć trudności z absorbcją tłuszczów. Może to prowadzić do nagłych i bladych stolców i złego zapachu wypróżnienia, źle uformowanych odchodów, które są trudne do wypłukania.

Suplementy żelaza – możesz mieć przepisywane suplementy żelaza w anemii spowodowanej przez chorobę Crohna. Zmiana czynności jelit jest częstym skutkiem ubocznym suplementów żelaza. I chociaż niektórzy ludzie dostają zaparć, inni dostają biegunki.

Zespół jelita drażliwego – jest czasem mylnie mylony z chorobą zapalną jelit, ale to odrębny i różny stan. Niektóre typowe objawy zespołu jelita drażliwego, takie jak biegunka, ból, mogą być bardzo podobne do objawów choroby Crohna, ale nie powodują stanów zapalnych lub krwawienia. Jednakże, jest to możliwe, że niektórzy ludzie z wrzodziejącym zapaleniem okrężnicy lub chorobą Crohna mogą mieć objawy nadwrażliwości jelit, jak również zespół jelita drażliwego – prawdopodobnie dlatego, zapalenia tymczasowo wpływają na zakończenia nerwowe w jelitach.

Dieta i wrażliwość na żywność – niektórzy ludzie są wrażliwi na określone rodzaje żywności, takie jak mleko i pszenica. Zbyt dużo błonnika, pikantne jedzenie, czekolada, kofeina (w kawa, herbata i napoje typu cola), alkohol, fruktoza (cukier w owocach) i sztuczne substancje słodzące (sorbitol) wszystkie mogą mieć efekt przeczyszczający, pobudzający. Nietolerancja laktozy, cukru naturalnego w mleku, może powodować biegunkę.

Zakażenia – u osób bez chorobą Leśniowskiego-Crohna, biegunka często może być objawem: zapalenie żołądka i jelit – zakażenie jelit, często spowodowane przez wirus lub bakterie lub, Clostridium difficile (znane również jako C. diff) – typ infekcji bakteryjnej, która może mieć wpływ na układ trawienny.

 

Jak leczyć biegunkę


Leki stosowane w leczeniu aktywnej choroby Crohna  – szereg leków jest stosowanych w leczeniu choroby Crohna, aby pomóc w utrzymaniu remisji, gdy choroba jest pod kontrolą. Niektóre leki, takie jak azatiopryna i metotreksat, znacznie dłużej działają. Jak już wspomniano wcześniej, niektóre osoby mogą mieć biegunki, jako skutek uboczny z tych leków.

Leki przeciwbiegunkowe – leki przeciwbiegunkowe działają poprzez spowolnienie skurczów (ruchów) w jelitach, dzięki czemu jedzenie dłużej przechodzić przez Twój układ pokarmowy. Dzięki temu jelita mają więcej czasu na wchłonięcie wody. Jednak przed podjęciem przeciwbiegunkowych leków, ważne jest, aby lekarz sprawdził czy osoba nie cierpi na infekcję, ponieważ leki przeciwbiegunkowe mogą pogorszyć infekcję. Loperamid (Imodium, Arret) jest powszechnie stosowanym i skutecznym lekiem przeciwbiegunkowym. Jest to długo działający lek i zwykle musi być przyjmowany tylko raz czy dwa razy dziennie. Innym lekiem przeciwbiegunkowym jest difenoksylat (Lomotil kodeina) i może być konieczne aby przyjmować te leki trzy lub cztery razy dziennie.

Leki przeciwskurczowe – leki te działają poprzez rozluźnienie mięśni jelit powodując spowolnienie wypróżnień w sposób, który nie tylko pomaga w leczeniu biegunki, ale także zmniejsza ból związany ze skurczami które często towarzyszą biegunce.

Leki soli żółciowych – należą do nich kolestyramina (Questran) i kolestypol (Colestid®), które występują w postaci proszku lub granulek a z nowszych leków, kolesewelam, który występuje w postaci tabletek. Te leki soli żółciowych wchłaniają sole kwasów żółciowych, co zapobiega ich dotarciu do okrężnicy, powodując biegunkę. Mogą zaburzać wchłanianie innych leków.

Środki zwiększające objętość – środki zwiększające objętość wykonane roślinnego włókna (zwykle babki lub sterculia). Do popularnych marek należą Fybogel i Isogel. Występują one w postaci granulek, które, gdy maja kontakt z dużą ilością wody, puchnąć wewnątrz jelita, zagęszczając płynny stolec lub zmiękczając twardy stolec. Wypełniacze mogą być przydatne zarówno w biegunkach i zaparciach. Są one na ogół bezpieczne dla ludzi cierpiących na chorobę Crohna, chociaż mogą one powodować wzdęcia i wiatry. Należy ich unikać, jeśli masz zwężenie (zwężenie) jelit, jak czasami się dzieje to w chorobie Crohna

 

Dieta w zarządzaniu biegunką


Może się okazać, że masz biegunkę ze względu na to co jesz i pijesz, a niektórym ludziom zmiana diety pomaga zredukować biegunkę. Każdy jest inny i co działa na jednych, nie zawsze może działać na Ciebie. Poniżej kilka wskazówek które mogą być pomocne.

– Jedz małe i częste posiłki.

– Prowadź dziennik żywności i notuj wszelkie pokarmy, które wydają się powodować biegunkę, dzięki czemu możesz ich unikać. Jednak nie jest wskazane, aby unikać zbyt wielu grup żywności i jeśli okaże się, że tak jest należy skonsultować się z dietetykiem, aby pomógł Ci zrównoważyć dietę. Niektóre pokarmy mogą wykazywać wrażliwość tylko tymczasowo i możesz je spożywać w późniejszym okres.

Jeśli biegunka pogarsza się po zjedzeniu pokarmów zawierających gluten (białko znajdujące się w pszenicy, jęczmieniu i życie), może to być spowodowane nietolerancją glutenu. Ale to może być również objawem choroby trzewnej. Jest to stan, w którym układ odpornościowy rozpoznaje gluten błędnie jako substancje systemowe które są zagrożeniem dla organizmu i atakuje je.

Może to spowodować uszkodzenie powierzchni jelita cienkiego oraz zakłócić zdolności organizmu do wchłaniania substancji odżywczych z pożywienia. Istnieją badania w celu diagnozowaniu celiakii.

– Dla wielu ludzi, pokarmy bogate w błonnik mają tendencję do pogarszania biegunki. Nie spożywaj wszystkich owoców i warzyw, spróbuj usunąć żywność z wysoką ilością błonnika, taką jak otręby zboża, rośliny strączkowe (groch i fasola) oraz pozbądź się z wszelkiego rodzaj owoców lub warzyw skórek, pestek i nasion. Cebula może być szczególnie kłopotliwa.

– Unikaj gorących lub pikantnych potraw.

– W przypadku mleka gdy sprawia ono, że biegunka się pogarsza, spróbuj użyć mleka bez laktozy i unikaj potrawy z mleka, takich jak kremy i sosy. Niektóre leki również zawiera laktozę.

– Zupa z kurczaka i ryż to tradycyjny środek na biegunki. Zupa z marchwi jest również kojąca dla przewodu pokarmowego i jest bogata w beta-karoten, który może przyspieszać gojenie.

– Niektórzy ludzie uważają, diety BRAT (banany, ryż, jabłkowym i tosty – lub herbata) pomocnej jako sposób zmniejszenia ostrej biegunki.

– Wiele osób jest wrażliwych na kofeinę, spróbuj więc bezkofeinowej kawy, herbaty, i unikania napojów typu cola.

– Zmniejszenie spożycia alkoholu, zwłaszcza piwa , ponieważ wiadomo, że ma działanie przeczyszczające.

– Napoje wykonane ze sztucznych słodzików mogą także powodować biegunkę